www.CoolBody.pl

Otyłość – odchudzanie czy leczenie

Otyłość - odchudzanie czy leczenie

Otyłość jest groźną i bardzo często występującą chorobą cywilizacyjną. Do jej powstawania przyczynia się współczesny tryb życia i nieumiejętność zapanowania nad zgubnymi zjawiskami skutkującymi nałogowym objadaniem się pokarmami, które trudno uznać za wartościowe.

Uważa się co prawda, że w kilkudziesięciu procentach (od 30 do 70%) otyłość bywa uwarunkowana genetycznie jednak pozostałe 70 do 30% to czynniki środowiskowe, na które możemy mieć wpływ.

W przypadku osób otyłych, trudno mówić o odchudzaniu, zwykłe odchudzanie się nie sprawdzi.

Osoby te powinny być leczone – toteż od pewnego czasu kładzie się nacisk właśnie na leczenie, choć trzeba uczciwie przyznać, że większość lekarzy pierwszego kontaktu wciąż tę chorobę bagatelizuje, zalecając swoim pacjentom jedynie przejście na dietę i zwiększenie aktywności fizycznej.

U osób ze znacznym stopniem otyłości takie zalecenie ogólne nie tylko nie skutkuje, ale może wiązać się nawet z pewnymi zagrożeniami zdrowotnymi.

Reklama: Zobacz video opinie o Zielonej Kawie, która pozwoli Ci zdrowo i skutecznie schudnąć!

Czym jest ta choroba?

Otyłość definiuje się jako chorobę ogólnoustrojową, która objawia się zwiększeniem masy ciała znacznie powyżej przyjętą normę, przy czym zwiększenie to następuje wskutek wzrostu stopnia otłuszczenia organizmu. To nadmiar tkanki tłuszczowej jest podstawowym wyznacznikiem otyłości.

Na podstawie wieloletnich badań i obserwacji stwierdzono, że znaczne otłuszczenie organizmu jest stanem patologicznym, zagrażającym zdrowiu i skracającym długość życia. Na tej podstawie (dodając do tego inne przesłanki) stwierdzono, że otyłość jest chorobą i wymaga leczenia.

Leczenie otyłości

W każdym przypadku jednym z filarów jest dieta, ale w leczeniu otyłości nie stosuje się powszechnie znanych i najczęściej przecenianych diet odchudzających. Bezpieczne odchudzanie osób otyłych polega na stosowaniu diet opracowanych indywidualnie pod kątem każdego pacjenta.

Jest to o tyle istotne, że otyłość bardzo często współistnieje z innymi chorobami (będącymi jej następstwem) toteż wszelkie diety powinny również uwzględniać wymogi tych chorób. Diety odchudzające dla osób otyłych najczęściej zakładają ubytki wagi na poziomie od 0. 5 do 1. 0 kg tygodniowo i takie tempo odchudzania uznawane jest za optymalne.

Kuracja odchudzająca wymaga też aktywności fizycznej, a rodzaj ćwiczeń dobierany jest pod kątem preferencji i możliwości pacjenta. Ruch ułatwia spalenie nadmiaru tkanki tłuszczowej, poprawia wydolność i kondycję organizmu, zwiększa efektywność odchudzania.

W uzasadnionych przypadkach otyłość leczona jest farmakologicznie i chirurgicznie. Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, gdy filary odchudzania nie przynoszą efektów, bądź zagrożenie dla zdrowia i życia jest na tyle wysokie, iż operacja bądź stosowanie leków wiąże się z mniejszym ryzykiem.

W każdym przypadku leczenie otyłości warto wspomóc psychoterapią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *